Życie ekonomiczne i ekonomia międzynarodowa w nauczaniu społecznym Kościoła katolickiego
- Collection
- chapter in monograph
- Download bibliographic description
Description
- Title: Życie ekonomiczne i ekonomia międzynarodowa w nauczaniu społecznym Kościoła katolickiego
- Author:
- WIT PASIERBEK (Autor)
- 0000-0002-8774-4461
- Access date: 405-427
- Tytuł monografii: Ekonomia międzynarodowa
- Wydawca: Akademia Ignatianum w Krakowie
- Rok wydania: 2024
- Miejsce wydania: Kraków
- URL: https://slownikispoleczne.ignatianum.edu.pl/index.php/ss/catalog/book/497
- Abstract in Polish: DEFINICJA POJĘCIA: Kościół katolicki w swoim nauczaniu nie podaje naukowej definicji ekonomii, ale w świetle Ewangelii przeprowadza pogłębioną analizę rzeczywistości życia człowieka i podejmuje refleksję nad sprawiedliwym wykorzystywaniem dóbr z uwzględnieniem dobra wspólnego. ANALIZA HISTORYCZNA POJĘCIA: W pierwszej części hasła ukazano biblijne podejście do życia społeczno-gospodarczego aż do końca XIX wieku. Od tego momentu Kościół katolicki analizował zjawisko ekonomii od rodzącego się kapitalizmu i klasy robotniczej w wymiarze lokalnym po obecny światowy, globalny wymiar. Papieże od Leona XIII po Franciszka w swoich dokumentach przedstawiają stanowisko Kościoła katolickiego wobec ekonomii ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju człowieka i narodów. UJĘCIE PROBLEMOWE POJĘCIA: Celem katolickiej nauki społecznej jest troska o godność i doskonałość człowieka. Stąd Kościół uważa, że zadaniem życia społecznego, ekonomicznego, kulturowego jest stwarzanie odpowiednich warunków, by każdy człowiek bez przeszkód mógł ten cel realizować, korzystając z wszelakich dóbr. Zwraca przy tym uwagę na kwestię wielkiej dysproporcji w zasobności pomiędzy krajami biednymi a bogatymi. REFLEKSJA SYSTEMATYCZNA Z WNIOSKAMI I REKOMENDACJAMI: Ujmując systematycznie poruszane tematy, w końcowej części zwrócono uwagę na szybką globalizację procesów ekonomicznych, wymiany handlowej, światowego rynku finansowego, z ich zaletami i niebezpieczeństwami. W konkluzji zauważono, że sprawiedliwy rozwój narodów i człowieka to inne imię pokoju.
- Keywords in Polish:
- człowiek
- dobro wspólne
- ekonomia
- ekonomia międzynarodowa
- rozwój
- Structure:
- Wydział Pedagogiczny
- Instytut Nauk o Polityce i Administracji
- Dyscyplina: nauki o polityce i administracji
MARC
- 002 $a Życie ekonomiczne i ekonomia międzynarodowa w nauczaniu społecznym Kościoła katolickiego
- 003 $a WIT PASIERBEK (Autor)
- 003 $e 0000-0002-8774-4461
- 003 $f WIT PASIERBEK (Redaktor)
- 003 $f Krzysztof Wach (Redaktor)
- 005 $a Rozdział w książce
- 006 $a 405-427
- 011 $b https://slownikispoleczne.ignatianum.edu.pl/index.php/ss/catalog/book/497
- 012 $a Ekonomia międzynarodowa
- 013 $a 2024
- 014 $c Akademia Ignatianum w Krakowie
- 015 $a Kraków
- 017 $a 978-83-7614-631-7
- 021 $a DEFINICJA POJĘCIA: Kościół katolicki w swoim nauczaniu nie podaje naukowej definicji ekonomii, ale w świetle Ewangelii przeprowadza pogłębioną analizę rzeczywistości życia człowieka i podejmuje refleksję nad sprawiedliwym wykorzystywaniem dóbr z uwzględnieniem dobra wspólnego. ANALIZA HISTORYCZNA POJĘCIA: W pierwszej części hasła ukazano biblijne podejście do życia społeczno-gospodarczego aż do końca XIX wieku. Od tego momentu Kościół katolicki analizował zjawisko ekonomii od rodzącego się kapitalizmu i klasy robotniczej w wymiarze lokalnym po obecny światowy, globalny wymiar. Papieże od Leona XIII po Franciszka w swoich dokumentach przedstawiają stanowisko Kościoła katolickiego wobec ekonomii ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju człowieka i narodów. UJĘCIE PROBLEMOWE POJĘCIA: Celem katolickiej nauki społecznej jest troska o godność i doskonałość człowieka. Stąd Kościół uważa, że zadaniem życia społecznego, ekonomicznego, kulturowego jest stwarzanie odpowiednich warunków, by każdy człowiek bez przeszkód mógł ten cel realizować, korzystając z wszelakich dóbr. Zwraca przy tym uwagę na kwestię wielkiej dysproporcji w zasobności pomiędzy krajami biednymi a bogatymi. REFLEKSJA SYSTEMATYCZNA Z WNIOSKAMI I REKOMENDACJAMI: Ujmując systematycznie poruszane tematy, w końcowej części zwrócono uwagę na szybką globalizację procesów ekonomicznych, wymiany handlowej, światowego rynku finansowego, z ich zaletami i niebezpieczeństwami. W konkluzji zauważono, że sprawiedliwy rozwój narodów i człowieka to inne imię pokoju.
- 023 $a człowiek
- 023 $a dobro wspólne
- 023 $a ekonomia
- 023 $a ekonomia międzynarodowa
- 023 $a rozwój
- 985 $a Wydział Pedagogiczny
- 985 $b Instytut Nauk o Polityce i Administracji
- 999 $a nauki o polityce i administracji
Dublin Core
Indexes
- Title: Życie ekonomiczne i ekonomia międzynarodowa w nauczaniu społecznym Kościoła katolickiego
- Author: WIT PASIERBEK (Autor)
- Publisher: Akademia Ignatianum w Krakowie
- ISBN: 978-83-7614-631-7
- Date: 2024
- Place: Kraków
- Discipline: nauki o polityce i administracji
- Keywords in Polish:
- Structure:
- URL: https://slownikispoleczne.ignatianum.edu.pl/index.php/ss/catalog/book/497
Files
2024_rozdz_Pasierbek_W_Życie ekonomiczne i ekonomia międzynarodowa w nauczaniu społecznym Kościoła katolickiego.pdf (282 KB)
- Licence: CC BY-ND 4.0
- Text version: Final published
- Availability: Published